Internet věcí
Přidáno: 15. 3. 2021 00:00:00 Počet shlédnutí: 274
15 Březen 2021

V posledních letech se z technologicky nejvyspělejších zemí do světa šíří takzvaný internet věcí (Internet of Things, IoT) tedy propojení fyzických zařízení, která jsou schopna se mezi sebou propojovat a vyměňovat si data. Využití nachází v celé řadě oblastí - od běžných domácností přes zdravotnická a sociální zařízení až po průmysl či armádu. Jeho další rozšíření je pak spojeno s pátou generací mobilních sítí (5G), které nabízejí rychlejší a stabilnější připojení.
V domácnostech je internet věcí zastoupen nejčastěji „chytrými" topeními, světly, domácími spotřebiči nebo bezpečnostními zařízeními. K jejich ovládání se stále častěji používají hlasoví asistenti - ať už Siri od Applu, Alexa od společnosti Amazon nebo nebo Google Assistant. Kromě výhod ovšem internet věcí přináší i rizika, podobná jako u jiných zařízení připojených k internetu. Prudce tak roste počet kyberútoků na zařízení v IoT.
Samotný termín „internet věcí" se objevil už koncem 90. let minulého století, jedna z definicí pak považuje za zrod IoT okamžik, kdy k celosvětové počítačové síti bylo připojeno více zařízení než lidí, což se stalo mezi roky 2008 a 2009. Dnes internet věcí nachází kromě domácností využití například ve zdravotnictví (u monitorování zdravotního stavu na dálku) nebo průmyslu (kde mohou zařízení sloužit k monitorování prostředí v továrně nebo sledování stavu výrobních zařízení).